Obóz Zerowy w Poroninie 2017

Po raz kolejny, w dniach 19-27 sierpnia odbędzie się coroczny obóz zerowy dla nowo przyjętych studentów prawa z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Łączy on w sobie wakacyjny (aktywny) odpoczynek i okazję do wprowadzenia nowych studentów w świat studiów - jego działanie i atmosferę.

ZAPRASZAMY!

 

Aktualności - maj 2017

Spotkanie koła 30 V '17 - "Roman Dmowski i polska idea narodowa"

erdecznie zapraszamy na spotkanie KN Ti Estin Aletheia! Tym razem gościć będziemy mgr. Jacka Ożoga, absolwenta WPIA UJ, który porozmawia z nami na temat myśli Romana Dmowskiego.
Spotkanie odbędzie się o godz. 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny.

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o godz. 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor

Spotkanie koła 23 V '17 - "Braterstwo, służba i praca nad sobą. Czym jest harcerstwo?"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie KN TEA! Tym razem gościć będziemy Gabrielę Pawlinę, studentkę I roku, z którą wspólnie zastanowimy się na pytaniem "Czym jest harcerstwo?". Spotkanie odbędzie się jak zwykle w sali przy Kolegiacie św. Anny.

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

Spotkanie koła 16 V '17 - "„W Krakowie toczą się kamienie”. Bunt studentów w roku 1989"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła naukowego "Ti Estin Aletheia". Tym razem naszym gościem będzie Grzegorz Surdy, działacz opozycji antykomunistycznej, od 1981 r. członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów, uczestnik akcji zrywania plakatów propagandowych i czerwonych flag, redakor podziemnej prasy, współzałożyciel Ruchu Wolność i Pokój. Dwukrotnie skazywany na karę pozbawienia wolności, wielokrotnie bity po demonstracjach, w latach 1984-1990 rozpracowywany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 2008 r. odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Grzegorz Surdy opowie nam o okolicznościach i przebiegu studenckich demonstracji w 1989 r.

Pełny biogram naszego gościa można znaleźć pod linkiem:http://www.encysol.pl/wiki/Grzegorz_Surdy

W ramach przygotowania do spotkania warto obejrzeć dwa filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=T-5vHe6ICnQ&t
https://www.youtube.com/watch?v=ZEvbJCSoRFI

Spotkanie odbędzie się jak zwykle w sali przy Kolegiacie św. Anny. Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Św. którą ksiądz profesor odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty.

Spotkanie koła - 9 V '17 - "Między Tomaszem a Szkotem. Trochę o prawie naturalnym"

Serdecznie zapraszamy na pomajówkowe spotkanie KN Ti Estin Aletheia! Tym razem spotkanie poprowadzi Antoni Kowalik, student II roku oraz edyl koła który porozmawia z nami o różnych spojrzeniach na prawo naturalne, prezentowanymi przez dwóch wybitnych przedstawicieli scholastyki.

Spotkanie odbędzie się jak zwykle w sali przy Kolegiacie św. Anny.
Tradycyjnie o godz. 18:45 będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

Aktualności - styczeń 2017

Spotkanie koła - 21 III '17 - "Dwóch Panów B - dramatyczna rywalizacja w historii architektur"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie KN TEA! Tym razem spotykamy się o godz. 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny wspólnie z bratem Piotrem Olesiem OP, studentem w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów oraz absolwentem historii sztuki na UJ, który opowie nam o burzliwych losach rzymskich architektów epoki renesansu. 

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o godz. 18:45 Ksiądz Profesor w kaplicy Kolegiaty.

Spotkanie koła - 14 III '17 - "Organy - instrument inny niż wszystkie"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie KN TEA, które tym razem poprowadzi student V roku i były II Konsul, Hipolit Klubczewski. W ramach spotkania zajmiemy się (po raz kolejny!) muzyką. Spotkanie odbędzie się o godzinie 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny, 

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w Kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

Spotkanie koła - 07 III '17 - "Wojna sprawiedliwa? Wokół Pawła Włodkowica i "bellum iustum""

Serdecznie zapraszamy na spotkanie koła naukowego Ti Estin Aletheia, które tym razem poprowadzi Karolina Sęk, wiceprezes KN Prawa Rzymskiego i Porównawczego TBSP UJ. Spotkanie odbędzie się we wtorek 7 marca o godz. 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny.

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

Aktualności - styczeń/luty 2017

Spotkanie koła 28 II '17 - "Bestie w togach i bohaterscy prawnicy. Wokół Żołnierzy Wyklętych"

Serdecznie zapraszamy na pierwsze w nowym semestrze spotkanie koła naukowego Ti Estin Aletheia. Spotkanie poprowadzą dla nas Tadeusz M. Płużański, dziennikarz i historyk, oraz Kajetan Rajski, redaktor naczelny Kwartalnika "Wyklęci", I Konsul KN TEA. Tematem spotkania będą losy prawników, zarówno tych działających po wojnie w podziemiu antykomunistycznym, jak i tych którzy stanęli po stronie totalitarnego reżimu. Widzimy się o 19:30  w sali przy Kolegiacie Św. Anny/ 

Przed spotkaniem tradycyjnie będzie możliwość wzięcia udziału we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

Sesja zimowa

Spotanie 17.01 był ostatnim w tym semestrze. Życzymy wszystkim powodzenia w nadchodzącej sesji i zapraszamy ponownie w drugim semestrze. 

Spotkanie koła 17 I '17 - "W semestr dookoła świata"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie KN TEA, na którym studenci Tomasz Fronczak oraz Grzegorz Lebedowicz opowiedzą o swoich wrażeniach podczas pobytu w Państwie Środka. Zaczynamy o 19:30 w salce przy kolegiacie św. Anny. 

Przed spotkaniem tradycyjnie będzie możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor

Spotkanie koła 10 I '17 - " Muzyka z nieba - czy tylko chóry anielskie?"

Spotkanie poprowadzi dla nas student III roku, Janek Andrulewicz, a będzie ono poświęcone różnorodności muzyki w ogóle. Spotykamy się jak zwykle w sali przy Kolegiacie Św. Anny. Zaczynamy o 19:30

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor.

 

Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z kołowgo spotkania wigilijnego.

Aktualności - grudzień 2016

Wigilia koła naukowego Ti Estin Aletheia 2016

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KN TEA na spotkanie wigilijne, które odbędzie się 20 grudnia w salach reprezentacyjnych WPIA UJ w Pałacu Larischa, przy ulicy Brackiej 12. Zaczynamy o 19:30. 

 

Wcześniej Ksiądz Profesor odprawi Mszę Świętą dla chętnych. 

Galeria zdjęć z poprzedniego spotkania koła: KLIK

Spotkanie koła - 13 XII '16 - "Doktryna 24 znaków a sprawa polska"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie KN TEA, które tym razem poprowadzi student II roku, Karol Konrad Czekałowski. Tematem spotkania będzie chińska doktryna polityki zagranicznej i jej relacja do polskiego interesu międzynarodowego. Spotkanie odbędzie się jak zawsze w sali przy Kolegiacie św. Anny o 19:30.

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Św, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty Ksiądz Profesor

 

Zapraszamy również do zapoznania się z fotoleracją z poprzedniego spotkania.

Spotkanie kola 06 XII '16 - "Dyskrecjonalna władza sędziego w ujęciu jego pozycji ustrojowej"

Serdecznie zapraszamy na spotkanie kn TEA, podczas którego wykład wygłosi dr hab. Monika Florczak-Wątor, adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego WPiA UJ. 
Dokładny temat spotkania brzmi: "Dyskrecjonalna władza sędziego - ocena z punktu widzenia jego pozycji ustrojowej". Zaczynamy o 19:30 w salce przy kolegiacie św. Anny.

Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestniczenia we Mszy świętej, którą odprawi o godz. 18:45 ksiądz profesor.

Aktualności - listopad 2016

Spotkanie koła 22 XI '16 - "Czy tylko niewolnictwo? Przyczyny wojny secesyjnej."

Zapraszamy na kolejne spotkanie merytoryczne koła naukowego Ti Estin Aletheia. Tym razem naszym referentem będzie student IV roku i I Trybun koła, Paweł Błaszczak.
Spotykamy się jak zwykle o godzinie 19:30 w sali przy kolegiacie św. Anny.


Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Świętej, którą odprawi w kaplicy kolegiaty św. Anny Ksiądz Profesor.

Rekolekcje adwentowe 2016

Serdecznie zapraszamy na adwentowe rekolekcje KN TI Estin Aletheia. Odbędą się one w ośrodku ojców pijarów w Łapszach Niżnych w dniach 25-27.11.2016 r. Temat rekolekcji : "W kółko to samo... dlaczego każdy adwent ma sens?" Rekolekcje poprowadzą karmelita o. Jakub Walczak oraz ks. Franciszek Longchamps de Berier.

WIĘCEJ INFORMACJI

Zapisy do 22 XI,  poprzez maila: ti.estin.aletheia@gmail.com

Spotkanie koła 15 XI '16 - "Czy jest nam potrzebne prawo robotyki? Nieco o odpowiedzialności Sztucznej Inteligencji"

Zapraszamy na kolejne spotkanie merytoryczne KN Ti Estin Aletheia. Poprowadzi je Olga Pilarz, studentka III roku oraz członek Konsylium Trybunów. Zaczynamy o godzinie 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny


Tradycyjnie przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa w Mszy Świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny Ksiądz Profesor.

Spotkanie koła 08 XI '16 - "Skąd się wziął Wołyń? Historia subiektywna"

Zapraszamy na kolejne spotkanie KN Ti Estin Aletheia. Tym razem poprowadzi je doktorant w katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa, były konsul koła, mgr Paweł Dziwiński. Spotkanie odbędzie się tradycyjnie w sali przy Kolegiacie św. Anny o 19:30.

Przed spotkaniem dla chętnych będzie możliwość uczestnictwa we Mszy Św., którą odprawi o godzinie 18:45 ks. prof. dr hab. Franciszek Longchamps de Bérier.

Aktualności - październik 2016

» Wyjście na cmentarz

W ostatni piątek członkowie kn "Ti Estin Aletheia" udali się na Cmentarz Rakowicki w Krakowie, gdzie uprzątnęli groby kilkorga profesorów Wydziału Prawa UJ, m.in. prof. Władysława L. Jaworskiego, prof. Edmunda Krzymuskiego, prof. Abdona Kłodzińskiego czy dr. Stanisława Zachorowskiego. Na nagrobkach zapalono znicze i zatknięto symboliczne chorągiewki informujące przechodniów o związkach zmarłego z Uniwersytetem Jagiellońskim.

» Spotkanie koła 25 X '16 - " Przyszłość Starego Kontynentu i Unii Europejskiej"

Serdecznie zapraszmy na kolejne spotkanie Koła Naukowego Ti Estin Aletheia. Tym razem spotkanie poprowadzi student III roku, a zarazem prezes Koła Naukowego Prawa Rzymskiego i Porównawczego TBSP, Patryk Walczak
Pełny temat spotkania brzmi: "Przyszłość Starego Kontynentu i Unii Europejskiej. Perspektywa najbliższej dekady". Rozpoczynamy o 19:30 w salce przy Kolegiacię św. Anny.Tym razem wyjątkowo przed spotkaniem będzie możliwość uczestnictwa nie we Mszy Świętej, a w różańcu o godzinie 19:00 w Kolegiacie św. Anny

 

Zapraszamy również do zapoznania się z fotoleracją z poprzedniego spotkanie. 

» Spotkanie koła 18 X '16 - "Dwa oblicza konserwatyzmu"

Serdecznie zapraszamy na drugie spotkanie merytoryczne KN Ti Estin Aletheia, które tym razem poprowadzi Prezes (I Konsul) koła, Kajetan Rajski. Odbędzie się ono o godzinie 19:30 w sali przy Kolegiacie św. Anny. W ramach spotkania wszyscy wspólnie zajmiemy się zagadnieniem konserwatyzmu nieco odmiennie ujmowanego przez różnych myślicieli. Spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, dlatego bardzo zachęcamy do wzięcia aktywnego udziału!

Przed spotkaniem dla chętnych będzie możliwość uczestnictwa we mszy świętej, którą odprawi o 18:45 w kaplicy Kolegiaty św. Anny ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier

» Członek Honorowy

Mamy zaszczyt poinformować, że na Komicjum Generalnym, które odbyło się 04.10.2016 r., na podstawie art. 38. Statutu Koła, został nadany tytuł "Członka Honorowego Koła Naukowego Ti Estin Aletheia" panu doktorowi Grzegorzowi BlicharzowiWniosek został przyjęty przez aklamację.

Pan dr Grzegorz Blicharz jest asystentem w Katedrze Prawa Rzymskiego. Skończył z wyróżnieniem studia doktoranckie na Wydziale Prawa i Administracji UJ oraz studia magisterskie na Wydziale Filozoficznym UJ. Za swój dorobek naukowy otrzymał wiele prestiżowych nagród i wyróżnień. Przede wszystkim jednak jest on członkiem założycielem, zaangażowanym od początku powstania w działalność na rzecz naszego koła . Możemy śmiało stwierdzić, że gdyby nie Pan Doktor, Ti Estin Aletheia nie wyglądałoby tak jak dzisiaj. Podjętą uchwałą członkowie chcieli wyrazić wdzięczność za cały wkład włożony w rozwój koła oraz za szeroko pojętą pomoc i wsparcie członków tudzież sympatyków, której Pan Doktor nigdy nie odmawiał, a wręcz sam wychodził z inicjatywą. 

Gratulujemy i raz jeszcze dziękujemy!

» Spotkanie koła 11 X '16 - "Czym jest wolność? Jean Paul Sartre i droga do egzystencjalizmu"

Zapraszamy na pierwsze merytoryczne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 11.10.2016 r. o godzinie 19:30, w sali przy Kolegiacie św. Anny. Tematem spotkania będą meandry filozofii Jean'a Paul'a Sartre, zaś samo spotkanie poprowadzi Patrycja Palichleb, studentka III roku. Gorąco zapraszamy na spotkanie i zachęcamy do wzięcia aktywnego udziału w dyskusji!

Przed spotkaniem dla chętnych będzie możliwość uczestnictwa we mszy świętej o godzinie 18:45, którą odprawi w kaplicy Kolegiaty św. Anny ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier

» Nowy Zarząd Koła

4 października 2016 r. odbyło się Walne Zgromadzenie Członków (Komicjum Generalne) koła naukowego Ti Estin Aletheia w celu wyboru Zarządu Koła (Magistratury) na rok akademicki 2016/2017. W wyniku głosowania Prezesem (Pierwszym Konsulem) został Kajetan Rajski, Wiceprezesem (Drugim KonsulemAdrianna Biernacka, Sekretarzem (EdylemAntoni Kowalik, a Skarbnikiem (KwestoremMateusz Kopaczyński.

Nowemu zarządowi gratulujemy i życzymy powodzenia!

» Komicjum Generalne Ti Estin Aletheia 2016

Zapraszamy na pierwsze spotkanie Koła w roku akademickim 2016/2017, które odbędzie się we wtorek 4 października o godz. 19.30 w sali przy kościele św. Anny.

Tradycyjnie, w trakcie spotkania odbędzie się prezentacja zdjęć z obozu integracyjno-naukowego w Poroninie oraz Komicjum Generalne, czyli Walne Zebranie Członków Koła.

Program spotkania:
1) prezentacja zdjęć z obozu zerowego w Poroninie
2) sprawozdanie Magistratury dot. działalności w roku akademickim 2015/2016
3) głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującej Magistraturze
4) wybory władz Koła na rok akademicki 2016/2017

Przypominamy, że prawo wyborcze podczas Komicjum posiadają ci członkowie koła, którzy uiścili w roku akademickim 2015/2016 składkę członkowską.

Przed spotkaniem o godz. 18.45 ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier odprawi dla chętnych Mszę Świętą w kościele św. Anny (w kaplicy przy prezbiterium).

Aktualności - czerwiec 2016

» Spotkanie koła - 07 VI '16 - "Transformacja modeli partycypacji społecznej w krajach skandynawskich do polskiego systemu prawnego."

Aktualności - maj 2016

» Spotkanie koła 31 V '16 - "'Wall Street XXI wieku."

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 31.05.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Wall Street XXI wieku" przygotuje dla nas Mikołaj Juszczak, student II roku prawa na naszym wydziale oraz V roku stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Ekonomicznym. Mikołaj przedstawi historię Doliny Krzemowej, przyczyny jej powstania oraz jej obecną pozycję ekonomiczną. Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji!


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 24 V '16 - "O czwartym przykazaniu"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 24.05.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem spotkamy się, aby porozmawiać o czwartym przykazaniu. Całośc poprowadzi opiekun naszego koła - ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji!


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 17 V '16 - "Jaka Msza? Znaczenie, istota i cel liturgii katolickiej"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 17.05.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Jaka Msza? Znaczenie, istota i cel liturgii katolickiej" przygotuje dla nas mgr Jacek Ożóg, absolwent prawa i filologii klasycznej, doktorant na WPiA UJ. Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji!

Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

Zapraszamy również do zapoznania się z galerią zdjęć z poprzedniego spotkania koła.

» Spotkanie koła 10 V '16 - "Oczyma antyterrorysty - byłego funkcjonariusza"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 10.05.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem spotkamy się z byłym antyterrorystą, mgr. Norbertem Bubą, doktorantem na WPiA UJ. Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu oraz dyskusji! 
 

Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

Zapraszamy również do zapoznania się z fotorelacją z poprzednich spotkań koła.

Aktualności - kwiecień 2016

» Spotkanie koła 26 IV '16 - "Relacje między wiarą a polityką"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 26.04.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Relacje między wiarą a polityką" przygotuje dla nas Kajetan Rajski, student III roku prawa na naszym wydziale oraz I roku teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie, aktualny prezes koła Ti Estin Aletheia. Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji! 


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 19 IV '16 - Dyskusja o aborcji

W trakcie kolejnego spotkania koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 19.04.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny, zajmiemy się tematem, który ponownie rozgrzał debatę publiczną - inicjatywą zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Chętnych do udziału w dyskusji zapraszamy aby zapoznali się uprzednio z treścią proponowanych zmian legislacyjnych: http://www.ordoiuris.pl/pliki/dokumenty/stop_aborcji_2016.pdf, a także z bieżącym stanem prawnym: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19930170078

Dyskusję poprowadzi Michał Derek, student V roku prawa.

Zachęcamy do wzięcia udziału w spotkaniu oraz dyskusji! 


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 12 IV '16 - "Éamon de Valera - faszysta czy święty?"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 12.04.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Éamon de Valera - faszysta czy święty?" przygotuje dla nas Paweł Błaszczak, student III roku prawa na naszym wydziale. De Valera to postać, która w najbardziej wybitny sposób przyczyniła się do uzyskania niepodległości przez Irlandię. Był także długoletnim prezydentem tegoż państwa. Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji! 


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 05 IV '16 - "Co wolno prasie, czyli w poszukiwaniu granic swobody twórczej"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła Ti Estin Aletheia, które odbędzie się we wtorek, 05.04.2016 r. o godzinie 19:30, w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Co wolno prasie, czyli w poszukiwaniu granic swobody twórczej" przygotuje dla nas dr Piotr Wasilewski. Zachęcamy do wzięcia udziału oraz dyskusji! 

Dr Piotr Wasilewski jest adiunktem w Zakładzie Prawa Konkurencji i Środków Masowego Przekazu w Katedrze Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, absolwentem WPiA UJ oraz studiów podyplomowych z zakresu własności intelektualnej. W latach 2005-2006 koordynator prawny ruchu Creative Commons Polska. Autor licznych publikacji naukowych, w tym dwóch monografii: „Open Content. Zagadnienia prawne" (2008) oraz „Wolność prasowej wypowiedzi satyrycznej. Studium cywilistyczne na tle porównawczym" (2012). 


Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

Aktualności - marzec 2016

» Spotkanie koła 22 III '16 - "Czym jest eugenika?"

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie Koła Ti Estin Aletheia, które tradycyjnie odbędzie się we wtorek o godzinie 19:30 w salce na plebanii Kolegiaty św. Anny. Tym razem referat o tytule: "Czym jest eugenika?" przygotuje dla nas student II roku prawa na naszym wydziale, Andrzej Uhl.  

Jak zawsze o 18:45 dla chętnych zostanie odprawiona Msza święta w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

Zapraszamy również do zapoznanie się z RELACJĄ ZDJĘCIOWĄ z poprzednich spotkań oraz Rekolekcji Wielkopostnych.

» Spotkanie koła 15 III '16 - "Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła TI ESTIN ALETHEIA - Początki chrześcijaństwa na ziemiach polskich. Temat przedstawi nam dr Tomasz Graff, adiunkt na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Tradycyjnie zaczynamy o 19:30 w salce na plebanii przy Kolegiacie Św. Anny.

Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty Św. Anny.

» Spotkanie koła 08 III '16 - "Zasada pacta sunt servanda a klauzula rebus sic stantibus"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła naukowego Ti Estin Aletheia. Naszym gościem będzie Joanna Szumańska, studentka drugiego roku, która wygłosi referat pod tytułem: „Zasada pacta sunt servanda a klauzula rebus sic stantibus, czyli komparatystyczne ujęcie wpływu zmian okoliczności na zobowiązania". 

Jak na przestrzeni wieków kształtowała się relacja pomiędzy zasadą, iż umów należy dotrzymywać, a przyzwoleniem na zmianę ich postanowień z uwagi za zmianę okoliczności? W jakich przypadkach w prawie polskim i nie tylko, dopuszczalne jest odstąpienie od generalnej zasady pacta sunt servanda i w szczególności czy istnieją środki zabezpieczenia dłużników przed niekontrolowanym wzrostem wartości świadczenia, np. kredytobiorców we frankach szwajcarskich w obliczu zmiany na rynku walutowym? Te i wiele innych kwestii zostaną podczas tego wieczoru rozstrzygnięte.

Jak zawsze spotkanie odbędzie się o 19:30 w salce na plebanii przy Kolegiacie św. Anny. Wcześniej, o 18.45 zostanie dla chętnych odprawiona Msza święta w Kaplicy Kolegiaty św. Anny.

Zdjęcia z poprzedniego spotkania

» Spotkanie koła 01 III '16 - "Problem aborcji na tle filozofii dialogu ks. Józefa Tischnera"

Serdecznie zapraszamy na pierwsze po przerwie semestralnej spotkanie koła TI ESTIN ALETHEIA. Tematem referatu będzie „Problem aborcji na tle filozofii dialogu ks. Józefa Tischnera", który wygłosi dla nas studentka drugiego roku Patrycja Palichleb. Wystąpienie, wychodząc od korzeni filozofii dialogu, będzie trakotwać o problemie aborcji na tle pojęć właściwych filozofii ks. Józefa Tischnera tj. twarz, dialog, spotkanie. Tradycyjnie miejscem spotkania będzie salka na plebanii przy Kolegiacie św. Anny. Rozpoczynamy o 19:30.

Dla chętnych przed spotkaniem odprawiona zostanie Msza święta, która rozpocznie się o 18.45 w kaplicy Kolegiaty św. Anny.

» Rekolekcje Wielkopostne 2016

Koło naukowe Ti Estin Aletheia zaprasza na Rekolekcje Wielkopostne 2016:

 

Marzenia i tęsknoty Boga

 

Tradycyjnie już odbędą się one w Pijarskim Ośrodku Edukacyjno-Rekolekcyjnym w Łapszach Niżnych przy ul. Wiśmierskiego 7 w dniach 11-13.03.2016 r. Rozpoczynamy w piątek o godzinie 18:00 wspólną kolacją, a żegnamy się wczesnym popołudniem po niedzielnym obiedzie. Rekolekcje poprowadzi dla nas ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

 

Koszt rekolekcji to 108 zł (w tym nocleg+ wyżywienie), płatne na miejscu. Zapisy przyjmowane będą osobiście przez Pawła Błaszczaka lub mailowo na adres pawlak565@interia.pl, a także przez profil Koła na facebook'uCzas na zgłoszenia przewidziany jest do 07.03.2016 r. ( polecamy jednak możliwie szybkie zapisy, gdyż ilość miejsc jest ograniczona!)

Dla chętnych zorganizowany będzie wspólny dojazd z Krakowa, którego szczegóły podamy w późniejszym terminie. Prosimy o sygnalizowanie w zgłoszeniach chęci wspólnego dojazdu. Przypominamy, że nie ma możliwości wcześniejszego przybycia lub szybszego wyjazdu z rekolekcji.

Aktualności - styczeń 2016

» Sesja zimowa

Spotkanie z Tomaszem Fronczakiem było ostatnim w tym semestrze. Chcielibyśmy życzyć wszystkim studentom powodzenia w trwającej sesji i już teraz zaprosić na kolejne spotkanie Koła, które odbędzie się 01.03. Więcej informacji wkrótce.

Tymaczaszem, w ramach przerwy podczas nauki zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną ze spotkań koła naukowego Ti Estin Aletheia w minionym semestrze.

» Spotkanie Koła 26 I '16 - "Petrodolar"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła naukowego Ti Estin Aletheia. Naszym gościem będzie Tomasz Fronczak, student IV roku, który wygłosi referat pod tytułem: "Petrodolar", rozwijając temat w stronę nauk ekonomicznych.

Zaczynamy o godzinie 19:30 we wtorek 26 stycznia, w salce przy kolegiacie św. Anny. Wcześniej, o 18:45, odprawiona zostanie dla chętnych msza święta w kaplicy Kolegiaty św. Anny.

Zdjęcia z poprzedniego spotkania Koła

» Spotkanie Koła - 19 I '16 - "Adwokat diabła, czyli proces o świętość"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła naukowego Ti Estin Aletheia. Naszym Gościem będzie ks. dr Andrzej Scąber, który wygłosi referat pod tytułem: "Adwokat diabła, czyli proces o świętość".

Nasz Gość jest referentem ds. kanonizacyjnych w archidiecezji krakowskiej. Podczas spotkania przedstawi meandry procesów beatyfikacyjnych i kanonizacyjnych uwzględniając w szczególności analogię do procesu "świeckiego".

Zaczynamy o godzinie 19:30 we wtorek 19 stycznia, w salce przy kolegiacie św. Anny. Wcześniej, o 18:45, odprawiona zostanie dla chętnych msza święta w kaplicy Kolegiaty św. Anny

Zdjęcia z poprzedniego spotkania Koła

» Spotkanie koła - 12 I '16 - „Holokaust. Narracja liberalna a ideologizacja europejskiej pamięci – wyzwania dla polskiej polityki historycznej"

Koło naukowe Ti Estin Aletheia zaprasza na pierwsze merytoryczne spotkanie w nowym roku. Naszym Gościem będzie prof. dr hab. Andrzej Bryk, który wygłosi referat pod tytułem: "Holokaust. Narracja liberalna a ideologizacja europejskiej pamięci – wyzwania dla polskiej polityki historycznej".

Nasz Gość jest profesorem w Katedrze Powszechnej Historii Państwa i Prawa WPiA UJ. Zaprezentowany temat będzie również referował na forum rady do spraw polityki historycznej powołanej przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Zaczynamy o godzinie 19:30 we wtorek 12 stycznia, w salce przy kolegiacie św. Anny. Wcześniej, o 18:45, odprawiona zostanie dla chętnych msza święta w kaplicy Kolegiaty św. Anny.

Aktualności - październik 2015

» Spotkanie koła 27 X '15 - ""Wokół śmierci i umierania". Aspekty etyczne i prawne"

27 października 2015 r.

18:45 - msza św. w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny (pod przewodnictwem ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier)

19:30 - spotkanie ""Wokół śmierci i umierania". Aspekty etyczne i prawne" w salce w budynku przy kolegiacie (drugie podwórze), prowadzi Michał Derek, dawny Edyl i dwókrotny Konsul naszego koła, obecnie Pierwszy Trybun.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 20 X '15 - "Problematyka przeprowadzania transfuzji krwi u Świadków Jehowy"

20 października 2015 r.

18:45 - msza św. w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny (pod przewodnictwem ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier)

19:30 - spotkanie "Problematyka przeprowadzania transfuzji krwi u Świadków Jehowy" w salce w budynku przy kolegiacie (drugie podwórze), prowadzi dr Katarzyna Krzysztofek, adiunktem w Zakładzie Prawa Kościelnego i Wyznaniowego WPiA UJ.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 13 X '15 - „Uchodźcy – szansa czy zagrożenie? Europa wobec kryzysu imigracyjnego"

Po wyborze nowych władz koła i oficjalnym rozpoczęciu piątego roku naszej działalności, zapraszamy na pierwsze tegoroczne spotkanie merytoryczne.

Spotkanie o tytule "Uchodźcy – szansa czy zagrożenie? Europa wobec kryzysu imigracyjnego – aspekty prawne" poprowadzi gość z Zakładu Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, członek orzekający Rady do Spraw Uchodźców dr hab. Michał Kowalski.

Zaczynamy o godzinie 19:30 we wtorek 13 października, w salce przy kolegiacie św. Anny. Wcześniej, o 18:45 dla zainteresowanych msza św. pod przewodnictwiem ks. profesora Franciszka Longchamps de Berier w kaplicy bocznej kolegiaty.

Zapraszamy serdecznie!

 

» Spotkanie koła 6 X '15 - VI Komicjum Generalnie

Witamy wszystkich po wakacyjnej przerwie!

Koło naukowe TI ESTIN ALETHEIA ma zaszczyt zaprosić na swoje pierwsze spotkanie po wakacjach, które odbędzie się we wtorek 12 października o godzinie 19:30 w salce przy kolegiacie św. Anny (drugie podwórze).

Pierwszą część spotkania będzie stanowić tradycyjna prezentacja zdjęć z obozu zerowego w Poroninie 2015.

Następnie odbędzie się VI Komicjum Generalne koła Ti Estin Aletheia, na którym zajmiemy się między innymi głosowaniem nad absolutorium ustępującej magistratury, oraz wyborem nowej na rok akademicki 15/16.

Przed spotkaniem msza św. dla zainteresowanych pod przewodnictwem naszego opiekuna - ks. prof. Franciszka Longchamps de Berier - o 18:45 w kolegiacie.

Zapraszamy bardzo serdecznie!

Komunikaty

Rekolekcje Wielkopostne 2016

Spotkania koła

Członkostwo

Rekolekcje wielkopostne '15

Sprawozdanie 2013/14

Członkoswto

Aktualizacja STATUTU koła

Data opublikowania: 16.10.2013
Osoba publikująca: Mateusz Kopaczyński