Aktualności - czerwiec 2014

» Podsumowujące spotkanie koła 3 VI '14

Spotkanie 3 czerwca 2014 roku będzie spotkaniem wyjątkowym, bo podsumowującymostatnim w tym roku akademickim. W planie prezentacja o mijającym roku naszej działalności, a następnie drobna integracja.

Zaczynamy o godzinie 19:30 w salce w bydynku przy kolegiacie św. Anny.

Oczywiście przed spotkaniem, o godzinie 18:45 w bocznej kaplicy kolegiaty msza św. pod przewodnictwem ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - maj 2014

» Spotkanie koła 27 V '14 - "W obronie kardynała Kaspera: komunia dla rozwiedzionych"

Nasze kolejne spotkanie (27 maja) poprowadzi opiekun naukowy koła TEA ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Tematem spotkania będzie: "W obronie kardynała Kaspera: komunia dla rozwiedzionych". Zaczynamy jak zawsze o godzinie 19:30 w salce przy kolegiacie św. Anny (drugie podwórze).

Przed spotkaniem, o godzinie 18:45 msza św. również pod przewodnictwem księdz profesora (w kaplicy bocznej kolegiaty).

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 20 V '14 - "Ubój rytualny a konstytucyjna gwarancja wolności religijnej"

Na kolejnym spotkaniu koła  (dnia 20 maja o godzinie 19:30) spotkanie i debatę w temacie: "Ubój rytualny a konstytucyjna gwarancja wolności religijnej" poprowadzi profestor Andrzej Dziadzio z Katedry Powszechnej Historii Prawa WPiA UJ.

Spotkanie jak zawsze w salce w budynku obok kolegiaty św. Anny (drugie podwórze).

Przed spotkaniem, o godzinie 18:45 mszę świętą dla zainteresowanych w bocznej kaplicy kolegiaty odprawi nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 13 V '14 - "Analiza pojęcia "honor" ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem"

W tym tygodniu spotkanie koła poprowadzi nasz zasłużony członek, student II roku prawa Krzysztof Grzegorczyk. Temat jego wystąpienia to: "Analiza pojęcia "honor" ze Stanisławem Catem-Mackiewiczem".

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 19:30 (we wtorek 13 maja) w salce na parterze budynku przy kolegiacie św. Anny (drugie podwórze).

Przed spotkaniem, w kaplicy bocznej kolegiaty msza św. dla zainteresowanych o godzinie 18:45. Przewodniczy jej oczywiście nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 6 V '14 - "Czy papież może utracić władzę? Prawne i teologiczne podejście do problematyki władzy papieskiej"

Po długiej (dość) przerwie, koło naukowe TI ESTIN ALETHEIA zaprasza na spotkanie 6 maja 2014 roku o godzinie 19:30 w salce w budynku obok kolegiaty św. Anny (drugie podwórze).

Spotkanie poprowadzi student I roku prawa Filip Warowny, zaś jego temat to: "Czy papież może utracić władzę? Prawne i teologiczne podejście do problematyki władzy papieskiej".

Przed spotkaniem, o 18:45 dla wszystkich zainteresowanych msza św. pod przewodnictwem naszego opiekuna w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - kwiecień 2014

» Przerwa wielkanocna

Wszystkim członkom i sympatykom koła TEA życzymy zdrowych, rodzinnych i owocnych duchowo świąt Wielkiej Nocy.

Kolejne spotkanie koła 6 maja, 29 kwietnia odbędzie się tylko msza św., jak zawsze o 18:45 w kolegiacie św. Anny (boczna kaplica).

» Spotkanie koła 15 IV '14 - "Zawód prawnika oczami praktyka"

Spotkanie w kolejny wtorek (15 kwietnia 2014 roku) o godzinie 19:30 poprowadzi dr Radosław Flejszar, adiunkt w Zakładzie Postępowania Cywilnego WPiA UJ. Wymowny temat spotkania to: Zawód prawnika oczami praktyka.

Spotkanie jak zawsze w salce przy kolegiacie św. Anny (drugie podwórzy, drzwi po prawej stronie). W tym tygodniu również nie będzie mszy św. przed spotkaniem.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 8 IV '14 - "Kontrowersje sabiniańsko-prokuliańskie w Instytucjach Gajusa"

W kolejny wtorek, 8 kwietnia na naszym spotkaniu będziemy gościć mgr Mateusza Nocunia z Zakładu Europejskiej Tradycji Prawnej Uniwersytetu Warszawskiego. Poprowadzi on warsztaty p.t. "Kontrowersje sabiniańsko-prokuliańskie w Instytucjach Gajusa".

Spotkanie jak zawsze o godzinie 19:30 w salce przy kolegiacie św. Anny. Tym razem nie będzie mszy świętej przed spotkaniem.

» Spotkanie koła 1 IV '14 - ""To czyńcie na moją pamiątkę". Geneza i znaczenie liturgii Wielkiego Postu"

Następne spotkanie koła naukowego TI ESTIN ALETHEIA, poprzedzone mszą świętą w kaplicy kolegiaty św. Anny o 18:45, poprowadzi nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier. Tematem spotkania będzie: "To czyńcie na moją pamiątkę". Geneza i znaczenie liturgii Wielkiego Postu.

Spotkanie odbędzie się 1 kwietnia 2014 roku o godzinie 19:30, w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (drugie podwórze).

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - marzec 2014

» Spotkanie koła 25 III '14 - "O pojęciu neutralności w rozważaniu nad wolnością religijną na przykładach z orzecznictwa SN Stanów Zjednoczonych Ameryki"

Kolejne spotkanie koła TI ESTIN ALETHEIA, które odbędzie się o godzinie 19:30 dnia 25 marca 2014 roku w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny poprowadzi kwestor naszego koła - Wojciech Bańczyk.

Tematem spotkania będzie prawo amerykańskie, a dokładniej: "O pojęciu neutralności w rozważaniu nad wolnością religijną na przykładach z orzecznictwa SN Stanów Zjednoczonych Ameryki".

Przed spotkaniem, o godz. 18:45 mszę świętą w bocznej kaplicy kolegiaty odprawi ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 18 III '14 - "Prawo pacjenta do intymności i godności oraz prawo do informacji - czyli czego wymagać od lekarza a czego od szpitala?"

Spotkanie we wtorek 18 marca poprowadzi Iga Pułka, członkini założycielka naszego koła, obecnie realizująca most na Uniwersytecie Warszawskim. Tematem jej wystąpienia będzie: "Prawo pacjenta do intymności i godności oraz prawo do informacji - czyli czego wymagać od lekarza a czego od szpitala?"

Spotkanie w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu) o godzinie 19:30. Przed spotkaniem tradycyjna msza św. o godzinie 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty, którą odprawi ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 11 III '14 - "Społeczne i prawne wykorzystanie bodźców moralnych"

Już w kolejny wtorek koło naukowe TI ESTIN ALETHEIA zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez gościa! Tym razem z tematem "Społeczne i prawne wykorzystanie bodźców moralnych" zagości u nas dr Marta Soniewicka, z Katedry Filozofii Prawa i Etyki Prawniczej.

Spotkanie jak zwykle w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu) o godzinie 19:30. Dla zainteresowanych, przed spotkaniem o 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty mszę świętą odprawi ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 4 III '14 - "Templariusze wzlot i upadek w 700 lecie śmierci Jakuba de Molay"

W kolejny wtorek, 4 marca 2014 o godzinie 19:30, spotkanie naszego koła poprowadzi dr Marian Małecki, gość z Katedry Powszechnej Historii Prawa WPiA UJ. Doktor przygotował dla nas wystąpienie pod tytułem: "Templariusze - wzlot i upadek w 700 lecie śmierci Jakuba de Molay".

Spotkanie jak zwykle w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu). O 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty tradycyjną mszę świętą odprawi dla nas nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - luty 2014

» Spotkanie koła 25 II '14 - "Ustrojowe zasady polskiego prawa rodzinnego, czyli o granicach właściwości prawa obcego"

Po przerwie, 25 lutego zapraszamy na spotkanie, które poprowadzi dr Piotr Mostowik z Katedry Prawa Prywatnego Międzynarodowego. Jego temat to: "Ustrojowe zasady polskiego prawa rodzinnego, czyli o granicach
właściwości prawa obcego
".

Spotkanie odbędzie się o godzinie 19:30, w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu). O 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty mszę świętą odprawi dla nas ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - styczeń 2014

» Przerwa sesyjna + konferencja naukowa (informacje)

Z uwagi na sesje oraz przerwę między nimi kolejny raz spotykamy się dopiero 25 lutego 2014 roku.

W międzyczasie zapraszamy serdecznie do zapoznania się z konferencją naukową organizowaną przez zaprzyjaźnione koło naukowe z Poznania - "Bona Fides": "Swoboda testowania a ochrona interesów osób najbliższych"

Konferencja odbędzie się 14 marca 2014r. zaś termin nadsyłania abstraktów mija 15 lutego (adres do nadsyłania to: bonafides@amu.edu.pl). Abstrakt nie powinien przekraczać 300 słów (w tym: wskazanie porządku prawnego i ew. doprecyzowane okresu historycznego + imię, nazwisko, rok i kierunek studiów, nazwę uniwersytetu, dane kontaktowe).

FOLDER INFORMACYJNY O KONFERENCJI w formacie .pdf

Na konferencji będą rozważane przede wszystkim aktualne i proponowane rozwiązania z prawa spadkowego, zwłaszcza w kontekście postępu technologicznego medycznego, przemian kulturowych i społecznych. Konferencja ma wyjątkową formę: okrągłego stołu, co oznacza, że po wystąpieniach, najważniejszą częścią całego spotkania będzie podjęta przez wszystkich prelegentów dyskusja na nadmienione wcześniej tematy.

Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału!

» Spotkanie koła 21 I '14 - "Między Najjaśniejszym Panem i Najjaśniejszą Rzeczpospolitą - o Galicji, Austrii i Polsce od innej strony"

21 stycznia zapraszamy na kolejne, ostatnie przed sesją zimową spotkanie koła naukowego TI ESTIN ALETHEIA. Krzysztof Bokwa, student III roku, wygłosi referat o tematyce: "Między Najjaśniejszym Panem i Najjaśniejszą Rzeczpospolitą - o Galicji, Austrii i Polsce od innej strony".

Zachęcamy do wzięcia udziału i liczymy na późniejszą dyskusję. Spotkanie odbędzie się o godzinie 19:30, w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu).

Wcześniej, o 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty, jak zawsze mszę świętą odprawi dla nas opiekun naszego koła naukowego, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 14 I '14 - "Przestępstwo plagium a kradzież literacka w antycznym Rzymie"

Koło TEA zaprasza na kolejne spotkanie, które gościnie poprowadzi dr Karolina Wyrwińska z Katedry Prawa Rzymskiego WPiA UJ.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy wtorek (14 stycznia) o godz. 19:30 w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny, zaś jego temat to: "Przestępstwo plagium a kradzież literacka w antycznym Rzymie".

Wcześniej, o godz. 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny na mszę św. zaprasza ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!          plakat wydarzenia w formacie .pdf

 

» Spotkanie koła 7 I '14 - "Domniemany mord rytualny, czyli o tym co działo się w Sandomierzu przed ojcem Mateuszem"

Życząc wszystkim członkom i sympatykom koła naukowego TI ESTIN ALETHEIA wszystkiego najlepszego na nowy 2014 rok, mamy przyjemność zaprosić na pierwsze w nim spotkanie.

Poprowadzi je debiutująca studentka pierwszego roku prawa Angelika Ciżyńska, zaś tematem będzie: Domniemany mord rytualny, czyli o tym co działo się w Sandomierzu przed ojcem Mateuszem.

Spotkanie tradycyjnie w salce w budynku przy kolegiacie św. Anny (w podwórzu), 7 stycznia o godzinie 19:30. Przed spotkaniem msza św. dla chętnych w kaplicy bocznej kolegiaty, którą o 18:45 poprowadzi nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - grudzień 2013

» Przerwa świąteczna

Dziękujemy serdecznie wszystkim obecnym na naszym spotkaniu wigilijnym.

Spotykamy się kolejny raz już w nowym roku, czyli dopiero 7 stycznia 2014.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku!

» Spotkanie wigilijne koła 17 XII '13

Koło naukowe TI ESTIN ALETHEIA serdecznie zaprasza wszystkich swoich członków i sympatyków na przedświąteczne spotkanie wigilijne, które organizujemy we wtorek 17 grudnia 2013 roku o godzinie 19:00.

Na tę specjalną okazję spotykamy się wyjątkowo w sali reprezentacyjnej pałacu Larisha (budynek WPiA UJ), przy ulicy Brackiej w Krakowie. Do sali prowadzą schody znajdujące się obok sali "Sztuka".

Tym razem wyjątkowo nie będzie mszy św. przed spotkaniem koła.

Zapraszamy bardzo serdecznie!

» Spotkanie koła 10 XII '13 - "Umiera się tylko dwa razy - wirtualne życie po życiu"

Już w następny wtorek (10 grudnia 2013 r.), o godz. 19:30 w salce w bydynku obok kolegiaty św. Anny, odbędzie się kolejne spotkanie koła TEA, które poprowadzi edyl koła i student II roku prawa Tomasz Fronczak.

Tematem wystąpienia będzie: Umiera się tylko dwa razy - wirtualne życie po życiu, czyli dyskusja o wirtualnych cmentarzach i internetowej schedzie po osobie zmarłej.

Przed spotkaniem msza św. pod przewodnictem naszego opiekuna, ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier. Msza o godz. 18:45 w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny.

Zapraszamy serdecznie!
 

» Spotkanie koła 3 XII '13 - "Kulisy uchwalenia Konstytucji marcowej. Teoria i praktyka konstytucyjna w świetle pism Edwarda Dubanowicza"

Kolejne spotkanie koła TEA, które odbędzie we wtorek 3 grudnia 2013 roku o godz. 19:30 w salce w bydynku obok kolegiaty św. Anny, poprowadzi student I roku prawa i II roku historii Tomasz Kisiel.

Temat wystąpienia to: Kulisy uchwalenia Konstytucji marcowej. Teoria i praktyka konstytucyjna w świetle pism Edwarda Dubanowicza.

O godzinie 18:45 msza św. w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny, pod przewodnictem ks. prof. Franciszka Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!

Aktualności - listopad 2013

» Spotkanie koła 26 XI '13 - "Przypadkowe przestępstwa - karać czy nie?"

TI ESTIN ALETHEIA pragnie zaprosić wszystkich na spotkanie, które odbędzie we wtorek 26 listopada 2013, o godz. 19:30 w salce w bydynku obok kolegiaty św. Anny (w podwórzu).

Naszym gościem będzie dr Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego WPiA UJ, a temat jego wystąpienia to: Przypadkowe przestępstwa - karać czy nie?.

 Tradycyjnie o 18:45 mszę św. w kaplicy bocznej kolegiaty św. Anny odprawi dla nas ks. prof. Franciszek Longchamps de Bérier.

Zapraszamy serdecznie!          plakat wydarzenia w formacie .pdf

» Spotkanie koła 19 XI '13 - "Algernon Sidney: zapomniany bohater wolności"

Koło TEA pragnie zaprosić wszystkich zainteresowanych na kolejne spotkanie, które odbędzie się we wtorek 19 XI '13, o godz. 19:30 w salce budynku przy kolegiacie św. Anny.

Po raz kolejny będziemy mieli zaszczyt podejmować u siebie gościa. Tym razem będzie to dr Jacek Malczewski, adiunkt w Katedrze Historii Doktryn Politycznych i Prawnych UJ. Tematem spotkania będzie: Algernon Sidney: zapomniany bohater wolności. Zachęcamy do spotkania ze specjalistą w tym bardzo interesującym i szerzej nieznanym temacie.

Wcześniej, o 18:45, mszę św.w odprawi w kaplicy kolegiaty św. Anny ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

Zapraszamy serdecznie!          plakat wydarzenia w formacie .pdf

» Spotkanie koła 12 XI '13 - "Czy celibat jest jeszcze potrzebny? - dyskusje i spory na przestrzeni wieków"

 Koło TI ESTIN ALETHEIA zaprasza na następny debiut studenta I roku: tym razem spotkanie poprowadzi Kajetan Rajski, zaś temat będzie następujący: "Czy celibat jest jeszcze potrzebny? - dyskusje i spory na przestrzeni wieków" Wszystko odbędzie się tradycyjnie w salce przy kolegiacie św. Anny, 12 listopada, o godz. 19:30.

 Zapraszamy na poprzedzającą spotkanie mszę św. odprawianej przez ks. profesora o godz. 18:45 w kaplicy kolegiaty św. Anny.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie dyskusyjne koła 7 XI '13

"Nic pożądańszego a nic trudniejszego na ziemi jak prawdziwa rozmowa..."- tak pisał wieszcz blisko 200 lat temu. Tym bardziej dziś brakuje czasu i okazji na spotkania, na których można wymienić poglądy, dyskutować i cieszyć się obecnością drugiego człowieka.

W związku z tym Koło Naukowe TI ESTIN ALETHEIA zaprasza wszystkich członków i sympatyków na spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się w czwartek 7 listopada (czwartek) o 20. Spotkanie odbędzie się w "Nowej Prowincji" przy ul. Brackiej 3-5. Do zobaczenia!

Zachęcamy do licznego przybycia!

» Spotkanie koła 5 XI '13 - "Jak zrozumieć "polskość"? O dylematach współczesnego pojmowania tożsamości Polski"

 Zapraszamy na przyszłotygodniowe spotkanie koła, które odbędzie się 5 listopada 2013 roku o godz. 19:30, jak zawsze w salce w budynku obok kolegiaty św. Anny. Będzie to pierwsze w tym roku spotkanie na którym wystąpi gość: pracownik Katedry Powszechnej Historii Państwa i Prawa dr hab. Andrzej Bryk. Zaprezentuje on referat w temacie:

"Jak zrozumieć "polskość"? O dylematach współczesnego pojmowania tożsamości Polski".

 Jak zawsze, o godz. 18:45 w kaplicy kolegiaty św. Anny mszę odprawi ks. profesor Franciszek Longchamps de Berier.

 Zapraszamy serdecznie!     plakat wydarzenia w formacie .pdf

Aktualności - październik 2013

» Spotkanie koła 29 X '13 - "Demokracja szlachecka - mity o ustroju I RP"

Zapraszamy na kolejne spotkanie koła, które odbędzie się 29 X o godz. 19:30. Poprowadzi je student pierwszego roku, Kuba Witczak, zaś jego tematem będzie: Demokracja szlachecka - mity o ustroju I RP. 

Tradycyjnie, o godzinie 18:45, mszę św. w kaplicy kolegiaty św. Anny odprawi dla nas ks. profesor Longchamps de Berier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 22 X '13 - "Podatek spadkowy u Pliniusza Młodszego"

 Zapraszamy na kolejne spotkanie koła TI ESTIN ALETHEIA, które odbędzie się 22 października 2013 roku w salce na plebanii kolegiaty św. Anny, o godz. 19:30.

 Tematem spotkania, które poprowadzi mgr Grzegorz Blicharz będzie "Podatek spadkowy u Pliniusza Młodszego. Podstawa współczesnych rozwiązań?"
 
 Oczywiście dla chętnych o godz. 18:45, msza św. pod przewodnictwem ks. profesora Franciszka Longchamps de Berier w kaplicy kolegiaty św. Anny.
 
Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 15 X '13 - "Syria - o co ta wojna?"

Koło naukowe TI ESTIN ALETHEIA, ma przyjemność zaprosić na pierwsze merytoryczne spotkanie w tym roku akademickim, które odbędzie się we wtorek 15 października o godz. 19:30 w salce przy kościele św. Anny. Poprowadzi je Hipolit Klubczewski, a jego tematem będzie "Syria - o co ta wojna?"

Wcześniej, o godz. 18:45 w kościele św. Anny, jak zawsze mszę świętą poprowadzi dla nas nasz opiekun, ks. prof. Franciszek Longchamps de Berier.

Zapraszamy serdecznie!

» Spotkanie koła 8 X '13 - IV Komicjum Generalne

Koło Naukowe TI ESTIN ALETHEIA ma przyjemność po przerwie wakacyjnej zaprosić na pierwsze spotkanie, które odbędzie się za tydzień we wtorek, 8 października o 19.30 w sali przy ul. św. Anny.

 
Będzie ono dzielić się na dwie części: prezentację zdjęć z obozu w Poroninie oraz Komicjum Generalne, czyli walne zebranie członków Koła.
 
Plan spotkania:
 
1) prezentacja zdjęć z obozu zerowego w Poroninie współorganizowanego przez TEA,
2) sprawozdanie Magistratury dot. działalności w roku akademickim 2012/2013,
3) głosowanie nad udzieleniem absolutorium ustępującej Magistraturze,
4) głosowanie nad zmianą Statutu Koła,
5) wybory władz Koła na rok akademicki 2013/2014.
 
Przypominamy, że prawo wyborcze posiadają ci członkowie koła, którzy uiścili w roku akademickim 2012/2013 składkę członkowską.
Przed spotkaniem msza św. w kolegiacie św. Anny o 18:45.
 

Zapraszamy serdecznie!

Komunikaty

Rekolekcje Wielkopostne 2016

Spotkania koła

Członkostwo

Rekolekcje wielkopostne '15

Sprawozdanie 2013/14

Członkoswto

Aktualizacja STATUTU koła

Data opublikowania: 16.10.2013
Osoba publikująca: Mateusz Kopaczyński